چگونه فشار خون کنترل می شود

چگونه فشار خون کنترل می شود
چگونه فشار خون کنترل می شود
هنگامی که قلب منقبض می شود، خون داخل بطن چپ به آئورت و از شریان ها خارج می شود. سپس خون وارد عروق کوچک با دیواره‌های عضلانی به نام شریان‌ها می‌شود. لحن موجود در دیواره‌های عضلانی شریان‌ها تعیین می‌کند که چقدر آرام یا منقبض هستند. اگر باریک شوند، در برابر جریان مقاومت می کنند.
کاهش جریان خون در مغز، کلیه ها و جاهای دیگر مشاهده می شود. رفلکس های عصبی تحریک می شوند و سپس هورمون ها تولید می شوند. قلب تحریک می شود تا با شدت بیشتری بکوبد تا فشارخون در سطح بالاتری حفظ شود تا بر جریان محدود شده از طریق شریان ها غلبه کند. دستیابی به جریان خوب (اکنون در فشار بالا) مشکلات احتمالی برای عملکرد مغز و کلیه ها را کاهش می دهد.
این تنظیمات به طور معمول اتفاق می افتد. با این حال، در برخی افراد این تنظیمات ثابت می شود و فشار خون بالا ادامه می یابد. این افراد دچار فشار خون بالا شده اند.
چگونه فشار خون اندازه گیری می شود.
فشار خون بالا می تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد. فشار خون شما به طور طبیعی زمانی که به خودتان فشار می آورید، مانند هنگام ورزش بدنی، بالاتر است. فقط اگر فشار خون شما در حالت استراحت بالا باشد، نگران کننده است، زیرا این بدان معناست که قلب شما بیش از حد کار می کند و شریان های شما استرس بیشتری در دیواره های خود دارند.
اندازه گیری فشارخون ترکیبی از دو اندازه گیری است. که اینها هستند:
سیستولیک - بالاترین فشاری است که در هنگام پمپاژ قلب به شریان ها وارد می شود. فشار سیستولیک طبیعی معمولا بین 110 تا 130 میلی متر جیوه است.
دیاستولیک – فشاری است که بر روی شریان‌ها وارد می‌شود که قلب آرام می‌شود و از خون پر می‌شود. فشار دیاستولیک طبیعی معمولا بین 70 تا 80 میلی متر جیوه است.
فشارسنج
فشار خون با استفاده از ابزاری به نام فشارسنج اندازه گیری می شود.
یک کیسه فشار بادی دور بازو پیچیده شده است. کیسه به فشارسنج متصل است. اپراتور کیسه را با هوا پمپ می کند تا زمانی که گردش خون شریان اصلی بازو قطع شود.
سپس فشار داخل کیسه به آرامی آزاد می شود تا زمانی که با فشار سیستولیک در شریان برابر شود، که با حرکت مجدد خون در رگ مشخص می شود. که یک صدای "کوبنده" تولید می کند. فشار سیستولیک بر روی فشارسنج نشان داده شده و ثبت می شود.
فشار خون در شریان اصلی بازو به اندازه کمترین فشار، که فشار دیاستولیک است، کاهش می یابد. این فشاری است که در آن صدای کوبیدن دیگر شنیده نمی شود. این رقم نیز ثبت شده است.
اپراتور ممکن است برای دریافت نتیجه واقعی، قرائت های متعددی انجام دهد. این به این دلیل است که بسیاری از افراد در طول عمل تمایل به "تنش" دارند و تنش عصبی ممکن است به طور موقت فشار خون را افزایش دهد.
دقت اندازه گیری و ثبت الکترونیکی فشار سیستولیک و دیاستولیک جایگزین ثبت فشارخون دستی و شنوایی می شود.
اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس خوبی دارند.
فشار خون بالا معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند، زیرا اندام های بدن می توانند برای مدت طولانی در برابر فشار خون بالا مقاومت کنند. به همین دلیل مهم است که معاینات پزشکی منظم داشته باشید تا مطمئن شوید که فشارخون شما با افزایش سن بالا نمی رود.
فشار خون بالا در طی یک دوره زمانی می تواند منجر به بسیاری از بیماری ها شود، از جمله:
حمله قلبی.
نارسایی قلبی.
بیماری کلیوی.
سکته.
سبک زندگی ناسالم می تواند باعث فشار خون بالا شود.
برخی از عواملی که می توانند در ایجاد فشار خون بالا نقش داشته باشند عبارتند از:
عوامل ارثی.
چاقی.
عدم ورزش.
رژیم غذایی سرشار از نمک.
نوشیدن زیاد.
بیماری کلیوی.
اثرات فشارخون بالا بر شریان ها با موارد زیر بدتر می شود:
سیگار کشیدن.
سطوح بالای چربی اشباع شده در رژیم غذایی.
کلسترول خون بالا.
دیابت.
پاسخ به برخی از انواع استرس ممکن است بر فشار خون و تغییرات در شریان ها تأثیر بگذارد، اما این موضوع از نظر علمی نامشخص است.
برخی داروها ممکن است باعث افزایش فشار خون شوند.
برخی داروها می توانند باعث افزایش فشار خون شوند یا کنترل فشار خون را دشوارتر کنند. برای جایگزینی با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. این داروها عبارتند از:
قرص ضد بارداری ترکیبی.
ضد التهاب های غیر استروئیدی.
مقداری قطره و اسپری بینی.
برخی از داروهای سرفه، قطره های چشمی و سرکوب کننده های اشتها.
فشار خون و پیری
با گذشت سالها، شریان ها سفت تر می شوند (کشش کمتر). این ممکن است الگوی فشار خون فرد را با فشار سیستولیک بالاتر و فشار دیاستولیک کمتر تغییر دهد. فشار سیستولیک بالاتر مهم است زیرا می تواند سفتی شریان ها را تسریع کند. این حالت به عنوان "فشار خون سیستولیک ایزوله" نامیده می شود. اگرچه این تغییرات به دلیل افزایش سن است، اما این یک حالت طبیعی نیست و ممکن است برای کنترل فشار سیستولیک به دارو نیاز داشته باشد.
انتخاب های سالم تر
از هر پنج نفر دو نفر می توانند با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود، فشار خون خود را با موفقیت کاهش دهند. به عنوان مثال، رژیم غذایی کم چرب و ترک سیگار، اثرات مخرب فشار خون بالا بر شریان ها را کاهش می دهد. برخی از انتخاب های سبک زندگی سالم عبارتند از:
وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید.
از یک رژیم غذایی پر فیبر، کم چرب و کم نمک استفاده کنید.
ترک سیگار.
مصرف الکل را محدود کنید.
به طور منظم تمرین کن.
قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید به پزشک خود مراجعه کنید.
داروهای ضد فشارخون
در بیشتر موارد مصرف داروهای ضد فشارخون نیز ضروری است. معمولاً داروهای فشار خون بالا در دوزهای پایین معرفی می شوند. در صورت نیاز ممکن است دوز به تدریج افزایش یابد. ممکن است یک داروی دوم یا حتی سوم برای دستیابی به کنترل خوب فشار خون اضافه شود. افراد زیادی عوارض جانبی ناخوشایند را تجربه نمی کنند.
هر گونه درمان دارویی برای فشار خون بالا نیاز به نظارت دقیق توسط پزشک شما دارد. هرگز نباید دوز داروی فشار خون خود را تغییر دهید یا بدون مشورت با پزشک مصرف آن را قطع کنید. داروها این بیماری را درمان نمی کنند و بیشتر افرادی که نیاز به مصرف داروهای ضد فشار خون دارند تا آخر عمر این کار را انجام می دهند.
از کجا کمک بگیریم
دکترتان
داروساز