این گروه خونی شما را در معرض خطر زوال عقل قرار می دهد.

این گروه خونی شما را در معرض خطر زوال عقل قرار می دهد.

این گروه خونی شما را در معرض خطر زوال عقل قرار می دهد.

اختلال مغزی پیشرونده که به نام زوال عقل شناخته می شود، متأسفانه رایج  شده است. این فقط به این دلیل است که عامل خطر شماره یک بالا رفتن سن است اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر زوال شناختی و زوال عقل انجام دهید. اولین قدم این است که از احتمال ابتلای شما به این بیماری آگاه باشید. تحقیقات نشان داده است که افراد با این گروه خونی خاص در معرض خطر بیشتری قرار دارند. 
این گروه خونی بیشترین خطر را دارد
بر اساس مطالعه ای که در ژورنال Neurology منتشر شده است، افراد دارای گروه خونی AB  هشتاد و دو درصد بیشتر از افراد دارای گروه های خونی دیگر دچار مشکلات تفکر و حافظه می شوند که می تواند منجر به زوال عقل شود.
مقصر بالقوه: فاکتور VII، پروتئینی که به لخته شدن خون کمک می کند. افراد دارای خون AB میانگین سطح فاکتور VII بالاتری نسبت به سایر گروه های خونی دارند و سطوح بالای فاکتور VII با خطر بالاتر زوال عقل همراه است.
فاکتور VII خون را «چسبنده تر» یا احتمال لخته شدن آن را بیشتر می کند. داشتن فاکتور VII بسیار کم به این معنی است که خون به طور موثر لخته نمی شود. این مورد در افراد مبتلا به هموفیلی است. اما مصرف بیش از حد آن نیز خطرناک است – خونی که خیلی راحت لخته می شود می تواند منجر به حمله قلبی و سکته شود.
اما کارشناسان گفته اند که افراد دارای گروه خونی AB نباید بیش از حد نگران باشند. خطرات بزرگتری برای زوال عقل نسبت به گروه خونی وجود دارد - مانند چاقی و سیگار - و مطالعه نورولوژی کوچک بود و هنوز توسط تحقیقات گسترده‌ تر تایید نشده است.
سایر خطرات گروه خونی AB
داشتن گروه خونی AB نادر است. در واقع، کمترین نوع گروه خونی در ایالات متحده، تنها حدود 4 درصد از آمریکایی ها دارای گروه خونی AB هستند.
نشان داده شده است که داشتن گروه خونی AB خطر بیشتری برای سرطان معده و پانکراس دارد. گروه خونی AB همچنین با خطر بالاتر ابتلا به COVID-19 علامت دار و شدید مرتبط است. Northwestern Medicine توصیه می کند که اگر گروه خونی AB دارید، باید در رژیم غذایی خود بر غذاهای ضد سرطان مانند میوه ها و سبزیجات تاکید کنید.
دمانس چیست؟
زوال عقل دسته ای از اختلالات مغزی است که شامل تغییراتی در حافظه، تفکر، شخصیت ، می شود. در نهایت، این تغییرات با توانایی فرد برای عملکرد مستقل تداخل می کند. بیشتر موارد زوال عقل در افراد بالای 65 سال تشخیص داده می شود. بیماری آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است که تعداد زیادی ایرانی را تحت تاثیر قرار می دهد.
سایر خطرات زوال عقل
کارشناسان مطمئن نیستند که چرا برخی از افراد مسن دچار زوال عقل می شوند و برخی دیگر نه. عوامل خطر عمده برای زوال عقل عبارتند از:
سن
سابقه خانوادگی زوال عقل
سبک زندگی ناسالم (رژیم غذایی نامناسب، ورزش نکردن، سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل، چاقی)
بیماری قلب و عروقی
آسیب سر
انزوای اجتماعی یا فقدان درگیری شناختی