اگر این گروه خونی را دارید، نگران لخته شدن خونتان باشید

اگر این گروه خونی را دارید، نگران لخته شدن خونتان باشید
اگر این گروه خونی را دارید، نگران لخته شدن خونتان باشید
طبق گزارش CDC، 900000 آمریکایی در سال تحت تأثیر لخته های خون قرار می گیرند که منجر به مرگ نزدیک به 100000 نفر می شود. در حالی که لخته شدن خون یک عملکرد حیاتی برای بهبود زخم و جلوگیری از خونریزی است، لخته‌ها اگر در مکان نامناسبی تشکیل شوند یا حل نشوند، می‌توانند تهدید کننده زندگی باشند. به گفته پزشکان، در اینجا گروه های خونی که بیشتر تحت تأثیر لخته های خون قرار می گیرند، آورده شده است.
لخته های خون دقیقاً چیست؟
لخته‌های خون تکه‌های خون تا حدی جامد هستند که در رگ‌های خونی مانند شریان‌ها، سیاهرگ‌ها و مویرگ‌ها تشکیل می‌شوند. انجمن قلب آمریکا هشدار می دهد: «لخته خون یا ترومبوز می تواند در جریان خون حرکت کند تا زمانی که در یک راه باریک گیر کند و به آن آمبولی تبدیل شود». "خون دیگر نمی تواند از وریدها عبور کند و به اندام ها برسد. آمبولی در شریان کرونر می تواند باعث حمله قلبی شود، در شریان مغزی می تواند باعث سکته شود."
لخته های خون و COVID-19
شواهد فزاینده ای وجود دارد که لخته های خون با COVID-19 مرتبط هستند. متیو اگزلین، مدیر پزشکی، می گوید: «مثلاً وقتی زمین می خورید و پوست زانوی خود را می پوشانید، سیستم ایمنی بدن شما فعال می شود، و یکی از راه هایی که سیستم ایمنی بدن شما به آسیب واکنش نشان می دهد، فعال تر کردن سیستم انعقادی است. بخش مراقبت های ویژه پزشکی در مرکز پزشکی وکسنر ایالت اوهایو. "به نوعی منطقی است که بدن شما بگوید، اگر من عفونتی دیدم، باید آماده لخته شدن باشم. اما وقتی عفونت به اندازه COVID-19 گسترده و التهابی باشد، این تمایل به لخته شدن می تواند خطرناک شود."
لخته های خون شریانی
لخته‌های شریانی زمانی اتفاق می‌افتند که یک لخته خون یک شریان را مسدود می‌کند، اما (خوشبختانه) یک اتفاق نسبتاً نادر است. مایکل تران، متخصص پزشکی عروقی، می گوید: « این لخته می تواند مانع از رسیدن اکسیژن به قلب یا مغز شود و منجر به حمله قلبی یا سکته شود.
علائم
علائم و نشانه های لخته شدن خون شامل درد و تورم، تنگی نفس، درد قفسه سینه و اسپاسم و گرفتگی عضلات است. دکتر تران می گوید: «هر فردی علائم مختلفی دارد که می تواند از هیچ تا شدید متغیر باشد. اما علائم و نشانه های رایج لخته شدن خون وجود دارد که باید از آنها آگاه بود.
گروه های خونی A و B بیشتر در معرض خطر هستند
متخصصان هشدار می دهند افرادی که گروه خونی A، B یا AB دارند، بیشتر در معرض لخته شدن خون هستند. دکتر لو چی می گوید: «در حالی که افراد نمی توانند گروه خونی خود را تغییر دهند، یافته های ما ممکن است به پزشکان کمک کند تا بهتر بفهمند چه کسانی در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند. خوب است که گروه خون خود را به همان روشی که باید اعداد کلسترول یا فشار خون خود را بدانید. و سیگار نکشید."
چگونه در بیرون ایمن بمانیم
اصول بهداشت عمومی را دنبال کنید و به پایان دادن به این بیماری همه گیر کمک کنید، مهم نیست در کجا زندگی می کنید - در اسرع وقت واکسن بزنید یا تقویت کنید. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که نرخ واکسیناسیون پایینی دارد، از ماسک N95 استفاده کنید، سفر نکنید، فاصله اجتماعی نروید، از ازدحام زیاد دوری کنید، با افرادی که به آنها پناه نمی‌برید (مخصوصاً در بارها) داخل خانه نروید، خوب تمرین کنید. بهداشت دست ها را رعایت کنید و برای محافظت از زندگی خود و دیگران، از هیچ یک از این 35 مکان که احتمال ابتلا به کووید را دارید بازدید نکنید.