نحوه استفاده از فشار سنج مچی

نحوه استفاده از فشار سنج مچی

نحوه استفاده از فشارسنج مچی
دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است لازم باشد به طور منظم فشار خون خود را کنترل کنید. نگران نباشید، یک راه ساده برای انجام آن وجود دارد! اگر نمی‌توانید از یک کاف معمولی استفاده کنید یا اگر می‌خواهید دستگاهی قابل حمل و راحت داشته باشید، فشارسنج مچی گزینه خوبی است.
با این حال، این دستگاه ها فشارخون شما را در هر مکانی اندازه گیری می کنند، و فقط باید در خواندن نتیجه دستگاه دقت کنید. روی یک صندلی بنشینید و کاف را روی مچ دست خود ببندید. برای گرفتن دقیق ترین نتیجه، آرنج خود را در وضعیتی آرام اما با تکیه گاه روی میز قرار دهید و مچ دست خود را با قلب خود در یک راستا قرار دهید، سپس دستگاه را روشن کنید تا بتوانید نتیجه را بخوانید.
1.روی صندلی بنشینید


به مدت 5 دقیقه در یک وضعیت راحت بنشینید. قبل از شروع اندازه گیری، استراحت کوتاهی داشته باشید. روی یک صندلی راحت بنشینید که تکیه گاه داشته باشد. و پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید.
هر پارچه ای را از مچ دست خود دور کنید. روی مچ دست برهنه دستگاه را قرار دهید. آستین خود را بالا بکشید. تا بتوانید اندازه گیری درستی داشته باشید.

کاف را با دستگاه روی مچ دست خود قرار دهید. کاف را دور مچ دست خود بپیچید. فقط باید بتوانید یک انگشت را زیر کاف قرار دهید.

دستگاه باید روی مچ شما قرار بگیرید، زیرا نبض شما در آنجا قوی تر است. این فشار سنج دارای یک سنسور در پشت نمایشگر است که با ضبط نبض شما اطلاعات را می گیرد.

بازو و مچ خود را در سطح قلب استراحت دهید. برای نتیجه دقیق، دست خود را روی سینه قرار دهید تا آرنج خم شود.
اگر از فشارسنج مچی استفاده می کنید، کف دست خود را بچرخانید تا رو به سینه شما باشد.
اگر دست خود را روی میز نگه می دارید، کف دست خود را رو به بالا نگه دارید.
2.گرفتن فشارخون


دکمه "Power" فشار سنج را فشار دهید. مانیتور را روشن کنید. گاهی اوقات، دکمه "Power" همان دکمه "شروع" است. یک بار فشار دادن آن، آن را روشن می کند و در حالی که دوباره فشار دهید، فرآیند اندازه گیری آغاز می شود.
اگر دستگاه چندین کاربره را استفاده می کنید، مطمئن شوید که نمایه خود را انتخاب کرده اید.
دکمه "شروع" را فشار دهید. پس از تنظیم، دکمه "شروع" فرآیند اندازه گیری فشار خون را آغاز می شود. و فشار خون شما توسط دستگاه اندازه گیری میشود.

همچنین سعی کنید از صحبت کردن خودداری کنید، زیرا می تواند بر نتیجه دستگاه تأثیر بگذارد.
وقتی اندازه گیری تمام شد، فشار خون و نبض شما روی صفحه نمایش چشمک می زند.
بین اندازه گیری ها چند دقیقه صبر کنید. فشار خون شما پس از هر بار اندازه گیری به طور لحظه ای افزایش می یابد، بنابراین باید کمی زمان بگذارید تا فشار خون واقعی شما نشان داده شود.

اگر فشار خون شما بالا به نظر می رسد، 5 دقیقه برای اندازه گیری دوباره بیشتر صبر کنید. اگر عدد بالایی را نمایش میدهد ، نفس عمیق بکشید. 5 دقیقه یا بیشتر صبر کنید و دوباره امتحان کنید تا ببینید آیا فشار خون شما بالا ست یا خیر؟.

به یاد داشته باشید که تغییرات کم فشار خون در طول روز کاملا طبیعی است.
سعی کنید فشار خون خود را هر روز تقریباً در زمان مشخصی اندازه گیری کنید. برخی غذاها مانند کافئین، فعالیت‌ها و استرس عاطفی می‌توانند اعداد فشار خون شما را تغییر دهند، بنابراین مصرف آن‌ها در زمان ثابت به شما کمک می‌کند تا بهترین نتیجه را بگیرید.

نتیجه اندازه گیری فشارخون خود را در یک نوت بوک یا برنامه یادداشت کنید. پیگیری میزان فشار خون در طول زمان می تواند به شما اجازه دهد که تصور دقیقی از میزان فشارخون خود داشته باشید. به علاوه، پزشک شما هم بهتر میتواند تصمیم بگیرد .
سیستولیک (عدد بالاتر) را روی دیاستولیک (عدد پایین) بنویسید، مانند 80/120 میلی متر جیوه.
بسیاری از اپلیکیشن های سلامت بخشی را برای ردیابی فشار خون ارائه می دهند، از جمله اپلیکیشن آیفون .
هنگام اندازه گیری به تاریخ و زمان توجه کنید.
3.برای اندازه گیری دقیق تر


30 دقیقه قبل از اندازه گیری از نوشیدن کافئین و الکل خودداری کنید. کافئین می تواند بر نتیجه فشارخون شما تأثیر بگذارد، بنابراین نباید آن را درست قبل از اندازه گیری فشارخون مصرف کنید. قبل از مصرف هر گونه نوشیدنی کافئین دار فشار خود را اندازه بگیرید. اگر قبلاً کافئین مصرف کرده اید، حداقل نیم ساعت بعد از مصرف صبر کنید.

قبل از شروع به کشیدن سیگار در طول روز اندازه گیری فشار خون خود را انجام دهید. سیگار کشیدن نیز می تواند عدد فشار شما را تغییر دهد. پس از سیگار کشیدن از اندازه گیری فشار خون خودداری کنید زیرا نتایج آن افزایش می یابد.
اگر به تلاش برای ترک سیگار فکر می کنید، هیچ زمانی مانند زمان حال وجود ندارد. انجام این کار به کاهش فشار خون شما کمک می کند.

قبل از هر فعالیت بدنی مهمی فشار خود را اندازه بگیرید. فعالیت بدنی مانند بالا رفتن از پله ها، دویدن یا حتی انجام کارهای زیاد خانه می تواند فشار خون شما را افزایش دهد. با این حال، هنگام اندازه‌ گیری فشارخون، در حالت استراحت اندازه‌ گیری کنید. پس از فعالیت بدنی نمی توانید نتیجه ی واقعی را دریافت کنید.

>معرفی انواع فشارسنج خانگی قیمت + مشخصات

>چگونه فشار خون کنترل می شود