گوشی معاینه یا استتسکوپ وسیله ای جهت شنیدن صداهای داخلی بدن به ویژه قلب است. گوشی معاینه صداهای ضعیف را تقویت کرده و به تشخیص دقیق کمک میکند. هر گوشی از سه قسمت تشکیل شده است: قسمت دیافراگم، قسمت بل و لوله های هدایت کننده صدا.

سر گوشی که بر روی بدن قرار میگیرد چست پیس نامیده میشود که معمولا به صورت دو طرفه (و در برخی موارد یک طرفه) می باشد؛ یک طرف این چست پیس دیافراگم و طرف دیگر بل است (در برخی از گوشی ها چست پیس یک طرفه بوده و بل و دیافراگم هر دو در یک سمت قرار دارند). قلب یکی از پر سر و صداترین نقاط بدن است. شاید ابتدا فقط یک صدای ساده ی "تاپ تاپ" به گوش برسد اما همین صدای ساده دنیای پیچیده ی خود را دارد که دقیق شنیدن آن منجر به شناخت و تشخیص درست بیماری احتمالی می شود.
قسمت دیافراگم سطح بزرگتری داشته و نه تنها برای قلب بلکه برای سمع صداهای دیگر نقاط بدن از جمله ریه و همچنین فرکانس های بالا به کار میرود. بل کوچکتر بوده و برای شنیدن صداهای بم و فرکانس پایین استفاده می شود.
صدای طبیعی قلب شامل یک تاپ (S1)، سکوت و سپس یک تاپ دیگر (S2) می باشد. هرگونه صدایی که در هنگام سکوت شنیده شود حاکی از اتقافی غیرطبیعی در بدن است. صدای S1 و S2 ناشی از بسته شدن دریچه های قلب است؛ پس بین این دو صدا باید سکوت مطلق باشد؛ همچنین، خود دو صدای S1 و S2 باید با فرکانس و تن طبیعی شنیده شوند. هر صدایی غیر از این موارد غیرطبیعی بوده و باید مورد بررسی دقیق تر قرار گرفت. بنابراین شنیدن صدا و فرکانس ها به حدی مهم است که وجود یک گوشی معاینه استاندارد در تشخیص دقیق بسیار مهم و ارزشمند است. گوشی معاینه ارتعاشات قلب و بدن را به ارتعاشات صوتی تبدیل کرده و آنها را تشدید میکند.
امروزه انواع گوشی پزشکی به بازار ارائه شده است که پزشک بنابر هدف خود گوشی مناسب را انتخاب میکند؛ گوشی معاینه معمولی، گوشی معاینه تخصصی قلب، گوشی معاینه کودک، گوشی یک طرفه و یا گوشی دو طرفه همگی از انواع گوشی های پزشکی موجود در بازار هستند که در ساختار آنها حداکثر استاندارد به کار رفته است.

   

گوشی معاینه لیتمن Littmann Classic 3

STETHOSCOPE- LITTMANN CLASSIC 3گوشی معاینه لیتمن (Littmann) مدل Classic 3 با چست پیس دو طرفه مخصوص معاینه بزرگسالان و کودکان توسط کمپانی لیتمن آمریکا طراحی و تولید شده است. گوشی لیتمن تنها با قرار دادن حلقه ی مخصوص در سمت کودک به بل تبدیل میشود. این گوشی معاینه با حساسیت آکوستیک بالا و دیافراگم قابل تنظیم امکان معاینه ای دقیق را برای کاربر به وجود میاورد.

مشخصات : گوشی معاینه لیتمن Littmann Classic 3

1،950،000 تومان