همه ی ما با افرادی که بنا به دلایلی مجبور به استفاده از ویلچر هستند آشنایی داریم. شاید ویلچر تا حدی امکان انجام برخی از امور را برای ایشان دشوار و یا غیر ممکن کرده است اما هدف شرکت های تجهیزات پزشکی طراحی و تولید بهترین نوع ویلچر و کاملا متناسب با نیازهای این دوستان است.ویلچر عضو مهم زندگی آنهاست بنابراین در طراحی آن باید تمام نیازهای روزانه و نحوه انجام راحت و سریع این امور توسط ویلچر مد نظر قرار گرفته باشد.

در عین حال طراحی ویلچر باید به گونه ای باشد که کاربر را به فردی کم تحرک تبدیل نکند بلکه حداکثر تحرک و فعالیت را برای وی متصور شود.
اصول یک ویلچر استاندارد عبارت است از:
1.ارتقا تحرک فردی و غیروابسته کردن کاربر
2.پیشگیری از بروز بدفرمی در اندام و خم شدن مفاصل
3. پیشگیری از ابتلا به زخم بستر
4. ارائه تصویری خوشایند از چهره و اندام به کاربر و اطرافیان
5.مقاومت بالای ویلچر و در نتیجه کاهش هزینه های نگهداری از آن
هنگام خرید ویلچر باید یک سری اصول را در نظر داشت؛ خرید ویلچر باید مناسب با نوع ضایعه باشد. اینکه کاربر دچار چه نوع آسیبی است و ویلچر دقیقا قرار است چه کمکی به وی بکند در انتخاب وسیله ی مناسب بسیار تاثیر دارد. همچنین سن کاربر نیز در انتخاب نوع ویلچر بسیار مهم است. برای مثال برای کودکان و اطفال ویلچرهای متناسب با نیاز و فیزیک بدنی آنها تولید شده است که حتی از لحاظ شکل ظاهری کاملا با سن آنها هماهنگی دارد. در خرید ویلچر برنامه روزانه ی فرد را نیز مد نظر داشته باشید؛ توجه به محل زندگی و کار و مسیرهای رفت و آمد همگی شما را به سوی انتخابی درست سوق میدهند.
علاوه بر توجه به نیازهای شخصی کاربر باید یک سری ویژگی های ویلچر را نیز مد نظر داشت؛ وزن ویلچر و قابلیت حمل و نقل آن، ویلچر برقی یا معمولی، جنس ویلچر، هدف کاربردی ویلچر (حمامی، ارتوپدی، برانکاردی، استاندارد و...)، محل و وضعیت قرارگیری دست و پا، اقدامات ایمنی به کار رفته در ویلچر (ترمز، نوع چرخ، شاسی و...)،گارانتی و خدمات و پس از فروش و ... همگی اصول مهمی است که مستقیما به خود ویلچر مربوط میشوند.
به هر حال راحتی کاربر و کمک به وی جهت انجام امور خود به صورت کاملا مستقل مهمترین موضوع مد نظر است. انتخاب ویلچر امری دو سویه است که در یک سمت کاربر و در سمت دیگر ویلچر قرار دارد؛ در هنگام خرید همه ی جوانب ذکر شده را در نظر گرفته و بهترین انتخاب را داشته باشید.