قند خون و عوارض ناشی از آن
ابتلا به قند خون را شاید بتوان آغاز بروز یکسری مشکلات و بیماری های دیگر دانست. البته لزوما ابتلا به قندخون به معنای حتمی بودن سایر مشکلات نیست چراکه اگر فرد مبتلا به خوبی دستورات پزشکی را رعایت کرده و از سلامت خود مراقبت کند حتما بر این مشکل غلبه کرده و بیماری دیگری در وجودش عود نمیکند. در هر صورت فرد مبتلا باید از خطرات و پیشامدهای احتمالی آگاه بوده و در پیشگری از آنها کوشا باشد.


افت شدید قند خون از پیشامدهای بیماری دیابت است. بی شک همه ی ما با این جمله که میگویند فردی ضعف کرده و به اصطلاح "قندش افتاده" آشنا هستیم. در این مواقع فرد ضعف کرده شاید با خوردن کمی شیرینی انرژی خود را باز یابد. اما افت قند خون در افراد دیابتی کاملا متفاوت است. افت قند خون را در افراد مبتلا به دیابت هیپوگلیسمی میگویند. هیپوگلیسمی منجر به غش، کما و یا حتی مرگ میشود. در اینصورت فرد مبتلا باید هرچه سریعتر یک ماده ی شیرین مانند آبمیوه طبیعی، کشمش و آب‌نبات دریافت کند و حتی در صورت نیاز قرص‌های گلوکز. قند خون فرد دچار هیپوگلیسمی به زیر 70 میلیگرم در هر دسی لیتر میرسد.
افزایش شدید قند خون در فرد دیابتی را هایپرگلیسمی مینامند.قند خون فرد دچار هایپرگلیسمی بالای 130 میلی گرم در هر دسی لیتر است. نخوردن دارو و تزریق نکردن انسولین، عفونت، استرس، کاهش فعالیت بدنی و مصرف کربوهیدارت زیاد همگی از علل بروز هایپرگلیسمی هستند. تشنگی، سردرد، تاری دید، خستگی، تکرر ادرار و کاهش وزن همگی از علائم بروز افزایش شدید قند خون هستند. هایپرگلیسمی منجر به عفونتهای پوستی، بیماری های گوارشی، آسیب به چشم و کلیه، صدمه دیدن اعصاب پا، ریزش مو و کاهش قدرت بینایی میشود.
بیماری های قلبی، سکته ی مغزی و بیماریهای کلیوی همگی از عوارض رایج ابتلا به قند خون است.بنابراین ابتلا به قند خون تنها یک بیماری واحد نیست بلکه در صورت کنترل نکردن آن مجموعه ای از بیماریها و مشکلات را در جسم خود خواهید داشت. به سلامت و شادی خود اهمیت دهید.