قند خون چگونه به وجود میاید
قند خون یا همان دیابت مشکل رایج جامعه ی امروزی است. بارها و بارها نام آن را شنیده ایم اما به راستی تا چه حد با آن آشنا هستیم؟
ديابت  یا همان قند خون شامل گروه ناهمگوني از بيماري‌هاي متابوليک است که با افزایش شدید قند خون و اختلال در سوخت و ساز کربوهيدرات (مواد قندی)، چربی‌ها و پروتئين‌ها در بدن مشخص می‌شود. اين بيماري ناشي از نقص در ترشح انسولين (هورمون کاهش‌دهنده قند خون پس از صرف غذا) یا نقص در عملکرد آن یا هر دو این موارد همراه با یکدیگر می‌باشد. کربوهیدارتها، یا همان قندها، باید توسط سلول جذب شده و در سلول تبدیل به انرژی مورد نیاز بدن برای انجام فعالیتهای مربوطه شوند. انسولین هورمونی است که از لوزالمعده ترشح شده و عامل جذب کربوهیدرات به توسط سلول است. پس فقدان انسولین منجر به جذب نشدن کربوهیدراتهای موجود در خون شده و انباشت کربوهیدراتها باعث بروز بیماری قند خون یا همان دیابت میشود.


درکشورما، حدود 4 میلیون نفر (کودک و بزرگسال) به دیابت مبتلا هستند، ولی متاسفانه تعداد اندکی از این افراد از دیابت خود آگاهانه و یا به کنترل صحیح و دقیق قند خون می پردازند. علائم دیابت را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید؛ علائمی همچون: تشنگی شدید (پرنوشی آب)، افزایش حجم ادرار (پرادراری) و شب ادراری، افزایش اشتها (پرخوری)، کاهش وزن، خستگی و افزایش احتمال ابتلا به انواع عفونت ها.
در این صورت پزشک متخصص می تواند با آزمایش قند خون ناشتا (FBS) و یا قند خون دو ساعته یا ناشتا نبودن (OGTT)، که معیاری از عملکرد لوزالمعده و ترشح انسولین را نشان می دهند،مشخص کند که آیا شما در دوره دیابت پنهان قرار دارید و یا به طور کامل به دیابت مبتلا گشته اید. اگر که آزمایش قند خون ناشتا ی شما، رقمی بین 100 تا 125 باشد نشانگر آن است که شما در دوره دیابت پنهان قرار دارید و چنانچه این رقم 126 یا بیشتر از آن باشد بیانگر ابتلای کامل دیابت است. در آزمایش قند خون دو ساعته، ابتدا به صورت ناشتا و سپس دو ساعت بعد از نوشیدن یک محلول نسبتا غلیظ قندی، میزان گلوکز موجود در خون شما اندازه گیری می شود. چنانچه نتیجه این آزمایش عددی بین 140 تا 199 باشد، بیانگر دیابت پنهان و اگر 200 یا بیشتر از آن باشد، ابتلایتان به دیابت را نشان می دهد.
در صورت ابتلا به قند خون، آن را جدی گرفته و به حفظ سلامت خود و خانواده ی خود کمک کنید.