هرچند متاسفانه امروزه تا حدی طب سنتی نادیده گرفته میشود اما هنوز هم عده ی زیادی به این روش اعتقاد دارند. البته طب سنتی قدمتی طولانی در درمان انواع بیماریها دارد و پایه و رکن پزشکی نوین را تشکیل میدهد. بد نیست بدانید که در بسیاری از داروهای شیمیایی ردی از یک داروی گیاهی نیز وجود دارد.

طب سنتی در حوزه ی درمان دیابت یا همان قند خون خود را ثابت کرده و تجویزهای کاملا به جایی ارائه داده است. بسیاری از متون طب سنتی سیر را را عاملی مهم در درمان انواع بیماریها از جمله قند خون میدانند. ترکیبات گوگردی به کار رفته در سیر (مانند اکسید آلیل دی‌سولفید) عامل اصلی کاهش قند خون هستند. سیر باعث افزایش انسولین شده و درنتیجه ی افزایش انسولین، میزان جذب کربوهیدارت بیشتر شده و سوخت وساز افزایش می یابد. بنابراین برخی از متخصصین طب سنتی قرص سیر را جهت کاهش قند خون تجویز میکنند که البته باید حتما تحت نظر متخصص (برای اجتناب از تداخل دارویی) و همراه با داروهای دیگر مصرف شود.
خیار تلخ نیز یک نوع میوه شبیه کدو است که برای کاهش قند خون تجویز میشود. مزه ی تلخ این گیاه و وجود ماده ای شبیه به انسولین در آن به کاهش قند خون کمک میکند.
قره قات نیز گیاهی مختص نواحی شمال ایران است که البته در برخی دیگر از نقاط کشور نیز کشت میشود. دانه های سیاه رنگ قره قات را در پخت مربا و دسر نیز به کار میبرند. طبق تجویز طب سنتی برگهای قره قات و دمنوش های تهیه شده از آن تاثیر مثبتی در کاهش قند خون دارند.
همچنین گیاه خارمریم افزایش دهنده ی جذب انسولین و در نتیجه کاهش قند خون است. خارمریم حاوی ماده ای به نام سیلی مارین است که مصرف چند روز یک بار آن تاثیر مثبتی در کاهش قند خون ناشتای فرد مبتلا دارد.
گزنه از دیگر گیاهان فوق الهاده موثر است چرا که با پیشگیری از تخریب سلول‌های پانکراس در افراد مبتلا به درمان دیابت کمک کند.
بابونه قند خون را پایین آورده و فعالیت آنزیمی که عوارض و اختلال‌های ناشی از ابتلا به دیابت را در بدن دو چندان می‌کند را کاهش می‌دهد.
فراموش نکنید که در صورت تمایل به مصرف داروهای گیاهی هرگز به صورت خودسرانه اقدام نکرده و حتما تحت نظر پزشک متخصص طب سنتی این راه درمان را آغاز کنید.