قند خون، مشکلات و درمان آن
قند خون، واژه ای آشنا که همه ی ما کم و بیش با مشکلات ناشی از آن آشنا هستیم. درک میکنیم که افراد مبتلا باید همواره مراقب تغذیه خود باشند. لاغری یا چاقی و خستگی مفرط برایشان آزار دهنده هست؛ و درنهایت اختلالات بینایی و بروز زخم های ناخوشایند که خود آغازگر سایر مشکلات هستند. میدانیم که این بیماری تا حدی بر روند فعالیت های طبیعی زندگی تاثیرگذار است و شاید برنامه ریزی های فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد. سوزش سرنگ در نوک انگشتانتان ما را نیز متالم میکند. در نتیجه ی شیوع قند خون در جامعه و به هدف شناساندن و اطلاع رسانی بیشتر در این زمینه انجمن دیابت ایران (ادا) در سال 69 تاسیس شد و همچنین 23 آبان نیز به عنوان روز جهانی دیابت اعلام شده است. در این صورت به عنوان عضوی از این جامعه وظیفه ی خود میدانیم که گامی موثر در راستای کمک به دوستان خود برداریم.


بی شک واژه ی قند خون یادآور بیماری دیابت در ذهن افراد است. بیشتر غذاهایی که می خوریم ، دربدن تجزیه شده و به گلوکز تبدیل می شود. گلوکز نوعی قند است که از طریق خون به طرف سلولها حرکت می کند.انسولین ماده ایی است که درلوزالمعده ساخته و به گلوکز اجازه می دهد تا به سلول وارد شده و صرف تولید انرژی برای انجام فعالیت های روزانه شود. زمانی که این انسولین تولید نشده و یا مصرف مناسب نداشته باشد گلوکز در خون باقی مانده و فرد با فقدان انرژی مواجه میشود. در این حالت وی مبتلا به دیابت شده است. دیابت در انواع نوع 1، نوع 2 و دیابت حاملگی وجود دارد. مصرف انواع شيريني و قند و شکر از خطرناکترين انواع مواد قندي براي این دسته از دوستان مبتلا میباشد . افراد ديابتي بیشتر مستعدد بالا رفتن فشار خون و چربي خون هستند . جهت پیشگیری از اين عوارض بايد از مصرف انواع اغذيه نمک دار و حاوي چربي و گوشت قرمز پرهيز شود . انواع ميوه و سبزيجات و خورشتهاي سرخ نشده ( به ويژه خورشت سبزي ) ، گوشت مرغ ، قارچ ، ماهي ، سوپهاي ويتاميني و کم چرب و کمی پروتئين از بهترين نوع رژیم غذايي براي ديابتيها میباشد. به شما اطمینان میدهیم که با کمی رعایت غذایی و تصحیح شیوه ی زندگی میتوان به راحتی بر این مشکل غلبه کرد و همچون یک فرد عادی زندگی روزانه ی خود را داشته باشید. دوستان مبتلا به قند خون باید ورزش را حتما در برنامه ی روزانه ی خود قرار داده و از مصرف دخانیات جدا خودداری کنند. بهتر است از مصرف یکباره ی غذا با حجم زیاد اجتناب کنید بنابراین به جای سه وعده ی غذایی اصلی، روزانه شش وعده غذای مختصر اما سالم و مقوی را در برنامه ی خود قرار دهید. برای کاهش اشتها و در عین حال حفظ وزن و انرژی حتما غذاهای فیبری و میوه جات را در مصرف روزانه ی خود بگنجانید.منظم و سر ساعت غذا خورده و مصرف داروهای دیابت به هیچ وجه فراموش نشود. بسیار مراقب پاهای خود باشید و قند خون خود را مرتب چک کنید. خوشبختانه امروزه با پیشرفتهای حوزه ی تجهیزات پزشکی انواع وسایل خود مراقبتی تولید شده و به بازار ارائه میشود. استفاده از اینگونه تجهیزات مراقبت خانگی تنها در جهت رفاه حال افراد و بالا بردن سطح سلامت ایشان و در نتیجه جامعه است. بنابراین میتوان با تهیه ی یک دستگاه تست قند خون خانگی مرتب سطح قند خون خود را کنترل کرده و فقط در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید. نه تنها دستگاههای تست قند خون بلکه انواع اغذیه مختص افراد مبتلا به دیابت نیز به بازار ارائه شده است. طب سنتی نیز در این حوزه غافل نبوده و دارچین را به عنوان ماده ای مهم و تاثیرگذار بر میزان انسولین معرفی کرده است.
هدف ما کمک به شما دوستان است. سلامت جامعه در گرو سلامت تک تک افراد است. پس ما به عنوان عضوی از این جامعه در راستای این هدف اصلی حرکت کرده و از بیان هیچ پیشنهاد سازنده ای دریغ نمیکنیم. بنابراین با رعایت موارد ذکر شده و تصحیح سبک زندگی نه تنها به خودتان بلکه به اطرافیان خود نیز کمک کرده اید. چه بسا که شما به دلیل اطلاعات پزشکی مرتبط با حوزه ی بیماری خود چندین گام از افراد غیر مبتلا به دیابت جلوتر هستید. افرا مبتلا به دلیل مطالعات زیاد سعی در پیشروی از سبک زندگی سالم دارند که این خود مزیتی گران بها برای آنها به حساب میاید. پس شاید بهتر باشد که از شما دوستان مبتلا به دیابت بخواهیم که به ما نیز در این راه کمک کرده و سبک زندگی سالم را به اطرافیان خود نیز آموزش دهید.