فشار خون بالا از دیر باز در طب سنتی حائز اهمیت بوده است. ایران با پزشکانی همچون ابو علی سینا قدرت خود را در طب به ویژه طب سنتی اثبات کرده است. هرچند تمامی افراد مبتلا داروهای شیمیایی مخصوص فشار خون دریافت میکنند اما برخی تمایل به مصرف داروهایی تجویز شده در طب سنتی نیز دارند. در این باره پزشکان متخصص طب سنتی غافل نبوده و راهکارهای خوبی ارائه داده اند.
در طب سنتی به منظور تشخیص بهتر ابتدا طبع و مزاج فرد مبتلا به فشار خون تعیین میشود. تجویز غذایی مطابق طبع فرد انجام میگیرد.برخی از تجویزات نیز کلی بوده و شامل حال همه میشود مانند مصرف روزی ۳ استکان از مخلوط کاسنی و شاتره که برای درمان فشارخون همه افراد مفید است. همچنین طب سنتی بر قطع یا کاهش نمک تاکید دارد. جوشانده برگ زیتون و تخم کرفس نیز در طب سنتی برای کاهش فشار خون توصیه شده است.


در افراد صفراوی مزاج فشار خون بالا باعث زردی چهره میشود که اجتناب از مصرف غذاهای گرم و ادویه هایی مانند فلفل و زنجبیل و غذاهای چرب و شیرین برای آنها تجویز میشود.
در افراد بلغمی فشار خون باعث تیرگی چهره میشود. این گروه باید از مصرف ماست، دوغ و سالاد اجتناب کرده و از خوراکی های گرم بیشتر استفاده کنند بنابراین مصرف آویشن و سیاهدانه کمک کننده است و توصیه میشود.
گیاهانی همچون برگ های زیتون از فسفر، کلسیم، منیزیم و مواد قندی تشکیل شده که مصرف جوشانده آن برای بیماران مبتلا به فشارخون مناسب است. تخم کرفس به دلیل مقادیر بالای کلسیم نیز برای کاهش فشارخون توصیه می شود و می توان آن را به صورت جوشانده مصرف کرد. سنبل الطیب نیز تاثیر چشمگیری در کاهش فشارخون دارد. اما بهترین داروی همگانی و مفید برای تمامی طبع ها مقداری گل بیدمشک است که مسکن خوبی نیز میباشد.
همچنین، رژیم سیر و آبلیمو در کاهش فشار خون توصیه شده است؛ رژیم سیر و آبلیمو از این قرار است: 30 حبه سیر پوست گرفته را با 5 عدد لیموترش تازه با پوست که چند برش روی پوست آن زده شده است در مخلوط کن ریخته تا خمیر شود. خمیر به دست آمده را با یک لیتر آب روی شعله بسیار کم به جوش رسانده، شعله را خاموش کنید تا سرد شود، سپس آن را صاف کرده و در یخچال نگهداری کنند، صبح ناشتا 50 سی سی یا یک استکان تا 40 روز مصرف شود. هر 6 ماه تمدید شود که کاهش دهنده فشار خون و باز کننده عروق است.
همچنین دم کرده یکسری از گیاهان پایین آورنده ی فشار خون است از جمله: دمکرده چای ترش، گل گاوزبان و لیمو امانی و دم کرده میوه آلبالو، زرشک آبگیری،  میوه نسترن، فلوس و خیار چنبر . آش آبغوره و آش آلو نه تنها   فشار خون را کاهش میدهند بلکه در رفع غلظت خون نیز بسیار مفید است. شربت سیر نیز برای کاهش فشار خون بالا مفید است به این ترتیب که دو پیاز سیر را له کرده در یک لیوان آب و 100 گرم شکر ریخته و بجوشانید تا به قوام بیاید هر روز 2 قاشق سوپ خوری از آن مصرف شود. علاوه بر موارد ذکر شده همچنین میتوان دوغ را در ظرفی ریخته و از شب تا صبح در هوای آزاد قرار دهید، روی ظرف را با پارچه نازکی پوشانده تا از ورود گرد و خاک جلوگیری شود، آبی که بالای دوغ جمع شده را برداشته و مصرف کنید.
طب سنتی در کنار طب نوین هر دو به بهبود بیماری میاندیشند. بنابراین حداکثر نیروی خود را به کار گرفته و بهترین راه حل ها را ارائه میدهند.