زخم بستر (Bedsore) ناشی از مقابله ی پوست و استخوان است. در اینجا مقابله به معنای فشاری است که پوست و استخوان به همدیگر وارد میکنند. زمانی که فرد دراز میکشد پوست بین بستر و استخوان تحت فشار قرار میگیرد. این فشار در حالت عادی به خودی خود مشکل ساز نیست اما در دراز مدت برای مناطقی از بدن با پوست نازک مسئله ساز میشود.

مناطقی که به استخوان نزدیک هستند (اشباع چربی کمتر است) بیشتر تحت این مقابله و فشار قرار گرفته و به مرور قرمز و ملتهب میشوند. از آنجا که در خوابیدن و نشستن طولانی مدت بیشترین فشار بر روی کمر، باسن و استخوان خاجی است پس این نواحی بیشتر در معرض ابتلا به این زخم هستند. پوست این نواحی نازک بوده و تراکم چربی کمتری دارند. فشار ناشی از بستر باعث سایش بین پوست و استخوان شده و جریان خون نیز در این نواحی ضعیف میشود. همانطور که ذکر شده دلیل اصلی زخم بستر کم تحرکی و یا ثابت بودن دراز مدت است بنابراین، افراد بیمار گرفتار بستر و افرادی که از ویلچر استفاده میکنند بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند.
ابتدا پوست ناحیه ی تحت فشار کمی قرمز میشود به طوریکه با فشار آوردن بر آن رنگش تغییر نمی‌کند. سپس قسمتهایی از پوست شروع به از بین رفتن کرده و چیزی شبیه تاول ایجاد میشود. در مرحله بعد زخم باز ایجاد شده و بافتهای پوست شروع به از بین رفتن می‌کنند. پس از آن زخم به سمت لایه های زیرین حرکت کرده و بافتهای درونی و عضلات را تا استخوان نابود می‌کند؛ و در آخریم مرحله زخم عفونت میکند. درمان زخم بستر بسیار سخت بوده و در برخی از موارد هرگز درمان نمیشود. برطرف کردن فشار از نقطه ی مورد نظر اولین اقدام فوری است. پس بهترین راه، جلوگیری از بروز آن و بهترین حالت، درمان و متوقف کردن زخم در همان مراحل اولیه است