زخم بستر ناشی از فشاری است که از سوی بستر به استخوان وارد میشود؛ این فشار به پوست بین استخوان و بستر آسیب زده و به مرور ایجاد زخم میکند. زخم بستر اگر در مراحل اولیه درمان نشود تا حدی پیشروی میکند که به نابودی بافتها و عضلات و در نهایت به عفونت منجر میشود. متاسفانه درمان زخم بستر تا حدی سخت و در برخی از موارد غیرممکن است. بهترین درمان همان پیشگیری است و یا اقدام فوری پس از ظاهر شدن اولین علائم.


تغذیه مناسب، شستشوی مرتب با سرم، استفاده از لگن مناسب و تغییر مداوم پوزیشن بیمار اقدامات مهم جهت جلوگیری از گسترش زخم هستند. همچنین، پانسمان هایی به بازار عرضه شده است که تاثیر چشمگیری در درمان زخم بستر دارند. این پانسمانهای تخصصی حاوی نقره یا کربن (جهت جلوگیری از عفونت و بوی نامطبوع) و مواد معدنی (که باعث سلول سازی میشوند) هستند که در التیام زخم افراد مبتلا تاثیر گذار است. زخم بستر را باید مرتب شستشو داده و با پانسمانهای بی منفذ مخصوص پوشیده شوند.
همانطور که ذکر شد تغذیه مناسب نیز در درمان این عارضه بسیار مهم است؛ بنابراین نوشیدن مایعات و مخصوصا حداقل هشت لیوان آب در روز و غذاهای حاوی پروتئین ، از جمله ماهی و ویتامین ث نیز باید حتما در دستور غذایی فرد مبتلا به زخم بستر گنجانده شود.
اما از آنجا که دلیل اصلی زخم بستر کم تحرکی و یا فقدان کامل تحرک است بهترین روش درمان از بین بردن همین سکون میباشد. باید تحرک را وارد زندگی فرد گرفتار بستر کنیم.وضعیت بدنی وی را باید مرتب تغییر داده و از وی بخواهید هر 15 دقیقه یک بار جا به جا شود (در مورد بیماران به کما رفته و یا کاملا بی حرکت فرد مراقب باید به طور مرتب آنها را حرکت داده و جا به جا کند). خوشبختانه تشک‌های مخصوص مبتلایان به زخم بستر نیز موجود است. این تشک‌ها که به تشک بادی معروف هستند دارای پمپ هوا بوده و با ایجاد جریان هوا در تشک و زیر بدن بیمار نوعی تحرک مصنوعی را ایجاد میکنند.
به خاطر داشته باشیم که زخم بستر چیزی فراتر از یک زخم معمولی است که درد و تالمات روحی را با خود به همراه دارد؛ بنابراین آن را جدی گرفته و در پیشگیری یا درمانش با متخصص مشورت کنیم.