دیابت نوع 2 یا دیابت غیر وابسته به انسولین را دیابت بزرگسالان مینامند. حدود 90% افراد مبتلا به قند خون دیابت نوع 2 دارند. در دیابت نوع 2، درست بر خلاف دیابت نوع 1، بدن انسولین تولید میکند اما یا این میزان انسولین بسیار کم بوده یا بدن توانایی استفاده از انسولین تولید شده را ندارد. در نتیجه گلوکز در خون انباشته شده و بدن را با مشکل یا نارسایی مواجه میکند.


علائم دیابت نوع 2 عبارتند از: افزایش تشنگی و ادرار پی در پی، افزایش اشتها و تشنگی، خشکی دهان، تهوع و گاهی استفراغ، خستگی و یا ضعف، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست و پا، عفونت پی در پی پوست، دستگاه ادرار و یا واژن، تاری دید و زخم هایی که دیر درمان می‌شوند.
همچنین مجموعه ای از عوامل زمینه ساز ابتلا به دیابت نوع 2 میشوند از جمله: وزن زیاد و یا چاقی، ابتلا به دیابت حاملگی، ابتلای سایر افراد خانواده به دیابت نوع 2، ابتلا به مرحله پیش از دیابت، عدم تحرک، تری گلیسیرید بالا، فشارخون بالا، نژاد و ژنتیک، سن بالای 45 سال.
دیابت نوع 2 نیاز به درمان دارویی دارد اما در صورت سهل انگاری و کنترل نکردن آن عوارضی جدی در بدن نشان میدهد. پیشرفت بیماری اندامهایی از جمله قلب، رگ، اعصاب، کلیه و چشمها را درگیر میکند. بیماری قلبی عروقی مانند سکته و تصلب شریانهای قلبی از جمله ی این موارد است. همچنین نوروپاتی (آسیب دیدن اعصاب) باعث آسیب به رگهای تغذیه رسان و در نتیجه بی‌حسی، سوزش و درد، بخصوص در سر انگشتان دست و پا میشود. نفروپاتی (آسیب دیدن کلیه) در بیماران دیابت نوع 2 متداول است. مشکلات شنوایی و پوکی استخوان نیز از پیامدهای این نوع قند خون هستند.
دیابت نوع ۲ را می‌توان با تغذیه مناسب و ورزش منظم به تاخیر انداخت یا از بروز آن پیشگیری کرد. پیروی از سبک زندگی سالم و رژیم غذایی تجویز شده نیز در کنترل این نوع قند خون موثر است. در روز سی دقیقه ورزش کرده و روزانه پیاده روی کنید. مصرف میوه، سبزی و غلات را نیز حتما در برنامه ی غذایی خود قرار داده و ضامن حفظ سلامتی خود و اطرافیانتان باشید.