دیابت حاملگی، همانطور که از نامش پیداست بروز قندخون در خانمهای باردار است. دیابت بارداری از عوارض حاملگی بوده که بین 2 تا 7 درصد خانمهای باردار درگیر این مشکل میشوند. در دیابت بارداری، درست همچون دیابت نوع 1 و 2، گلوکز به جای جذب سلولی و تبدیل شدن به انرژی درون خون باقی مانده و انباشت میشود.
دلیل ابتلا به دیابت حاملگی چیست؟ در طی بارداری پانکراس تولید انسولین بیشتر و در نتیجه جذب گلوکز بیش از پیش را دارد. بدن بیشتر خانمهای باردار مشکلی با تولید این میزان انسولین ندارد اما در برخی نیز پانکراس به اندازه کافی انسولین تولید نکرده، در نتیجه سطح گلوکز خون بالا رفته و فرد دچار دیابت بارداری میشود. البته در بیشتر افراد با تولد نوزاد این مشکل نیز برطرف میشود اما فرد زمینه ی بروز مجدد دیابت بارداری را در حاملگی های بعدی دارد.


با پیروی از دستورات پزشکی (و حتی در صورت نیاز تزریق انسولین)، رژیم درمانی و ورزش میتوان دیابت بارداری را کنترل کرد و نوزادی سالم به دنیا می آورند. اما جدی نگرفتن روند درمان دیابت بارداری خطرات و عواقبی جدی برای مادر و فرزند دارد. قند خون بالای مادر باردار سبب افزایش قند خون جنین میشود؛ در نتیجه جنین برای سوزاندن این گلوکز اضافی انسولین بیشتری تولید کرده و مجموع این عوامل سبب تولید چربی بیشتر در بدن جنین و در نهایت افزایش وزن وی میشود.
افزایش وزن جنین سختی زایمان را به همراه دارد به طوریکه شاید جنین در کانال زایمان گیر کرده و پزشک برای خارج کردن وی به راهکارهای خاصی متوسل شود.
شکستگی استخوان، آسیب به اعصاب،آسيب به ناحيه مهبلي مادر،خطر ابتلا به يرقان نوزادي، تاثیر بر عملکرد قلب جنین و خطر مرده زایی همگی از عوارض کنترل نکردن دیابت بارداری است. بنابراین نه تنها مادر مبتلا به دیابت بارداری، بلکه جنین نیز باید ازاین نظر تحت نظر باشد.در صورت کنترل نکرن قند خون و يا بالا بودن بیش از حد آن نياز به تزریق انسولين میشود؛ حتی احتمال نياز به كنترل قلب جنين نیز وجود دارد.
اگر که خانم باردار نسبت به شرایط معمول بیشتر گرسنه، تشنه و خسته شده و یا حتی دچار تکرر ادرار میشود به پزشک مراجعه کند چراکه این موارد از علائم متداول دیابت بارداری است. اما در واقع دیابت بارداری اغلب بدون علامت است و به همین علت خانمهای باردار بین هفته های 24 تا 28 مورد آزمایش قند خون قرار میگیرند.
با اقدام به موقع میتوان به راحتی دیابت بارداری را کنترل و از سایر عوارض احتمالی جلوگیری کرد.