قند خون چگونه به وجود می آید

قند خون چگونه به وجود میاید
قند خون یا همان دیابت مشکل رایج جامعه ی امروزی است. بارها و بارها نام آن را شنیده ایم اما به راستی تا چه حد با آن آشنا هستیم؟
دیابت  یا همان قند خون شامل گروه ناهمگونی از بیماری‌های متابولیک است که با افزایش شدید قند خون و اختلال در سوخت و ساز کربوهیدرات (مواد قندی)، چربی‌ها و پروتئین‌ها در بدن مشخص می‌شود. این بیماری ناشی از نقص در ترشح انسولین (هورمون کاهش‌دهنده قند خون پس از صرف غذا) یا نقص در عملکرد آن یا هر دو این موارد همراه با یکدیگر می‌باشد. کربوهیدارتها، یا همان قندها، باید توسط سلول جذب شده و در سلول تبدیل به انرژی مورد نیاز بدن برای انجام فعالیتهای مربوطه شوند. انسولین هورمونی است که از لوزالمعده ترشح شده و عامل جذب کربوهیدرات به توسط سلول است. پس فقدان انسولین منجر به جذب نشدن کربوهیدراتهای موجود در خون شده و انباشت کربوهیدراتها باعث بروز بیماری قند خون یا همان دیابت میشود.
درکشورما، حدود ۴ میلیون نفر (کودک و بزرگسال) به دیابت مبتلا هستند، ولی متاسفانه تعداد اندکی از این افراد از دیابت خود آگاهانه و یا به کنترل صحیح و دقیق قند خون می پردازند. علائم دیابت را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید؛ علائمی همچون: تشنگی شدید (پرنوشی آب)، افزایش حجم ادرار (پرادراری) و شب ادراری، افزایش اشتها (پرخوری)، کاهش وزن، خستگی و افزایش احتمال ابتلا به انواع عفونت ها.
در این صورت پزشک متخصص می تواند با آزمایش قند خون ناشتا (FBS) و یا قند خون دو ساعته یا ناشتا نبودن (OGTT)، که معیاری از عملکرد لوزالمعده و ترشح انسولین را نشان می دهند،مشخص کند که آیا شما در دوره دیابت پنهان قرار دارید و یا به طور کامل به دیابت مبتلا گشته اید. اگر که آزمایش قند خون ناشتا ی شما، رقمی بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ باشد نشانگر آن است که شما در دوره دیابت پنهان قرار دارید و چنانچه این رقم ۱۲۶ یا بیشتر از آن باشد بیانگر ابتلای کامل دیابت است. در آزمایش قند خون دو ساعته، ابتدا به صورت ناشتا و سپس دو ساعت بعد از نوشیدن یک محلول نسبتا غلیظ قندی، میزان گلوکز موجود در خون شما اندازه گیری می شود. چنانچه نتیجه این آزمایش عددی بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ باشد، بیانگر دیابت پنهان و اگر ۲۰۰ یا بیشتر از آن باشد، ابتلایتان به دیابت را نشان می دهد.
در صورت ابتلا به قند خون، آن را جدی گرفته و به حفظ سلامت خود و خانواده ی خود کمک کنید.

 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

ارتباط با تیم فروش و پشتیبانی