فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن

 فشار خون بالا منجر به بروز بیماری ها و مشکلات دیگری در بدن میشود. به عبارت دیگر فشار خون بالا تنها مشکل و دغدغه ی فرد مبتلا نیست بلکه اتفاقات و عوارض بعدی نیز نگرانی های خود را دارد. از جمله ی این مشکلات و بیماری های احتمالی عبارتند از:
– حمله یا سکته قلبی: فشار خون بالا باعث سختی و افزایش ضخامت سرخرگ های خونی می شود (آترواسکلروز) که این امر باعث حمله قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی می شود.
– آنوریسم: عبارت است از اتساع (باد کردن) یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ‌. پمپ کردن خون در رگ ها علی رغم داشتن فشار خون بالا، باعث ضخیم شدن عضله قلب می شود. در نتیجه قلب به سختی خون را پمپ می کند و دچار نارسایی می شود.
– تنگ و ضعیف شدن رگ های خونی در کلیه ها؛ در این حالت خون رسانی به کلیه با اختلال مواجه شده و کلیه ها نمی توانند به درستی کار خود را انجام دهند.
– تاثیر بر چشم و بینایی: ضخیم شدن، تنگی و یا پارگی رگ های خونی در چشم ها که در این حالت بینایی فرد مبتلا به فشار خون کم می شود.
– سندرم متابولیک: یکی از اختلالات مربوط به متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن است؛ اختلالات متابولیسم شامل افزایش اندازه دور کمر، افزایش تری گلسیرید خون، کاهش کلسترول خوب یا HDL ، فشار خون بالا و افزایش هورمون انسولین است. اگر فشار خون فرد بالا باشد، احتمال ابتلا به سایر موارد این سندرم زیاد است. هر چقدر موارد بیشتری از این سندرم را داشته باشید، خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سکته نیز افزایش می یابد.
– مشکل حافظه و یادگیری: همچنین فشار خون بالا مخل قدرت حافظه نیز میشود. بدین گونه که روی توانایی فکر کردن، یادآوری و یادگیری فرد تأثیر گذاشته و برخی مواقع وی را با مشکلات جدی مواجه میکند.
بنابراین، فشار خون بالا را نمیتوان یک بیماری مجزا به حساب آورد؛ بلکه در صورت کنترل نکردن آن بعید نیست دیگر عوارض نیز به سراغ فرد مبتلا بیاید. سلامتی را امری جدی تلقی کرده و در حفظ آن کوشا باشیم.

 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

ارتباط با تیم فروش و پشتیبانی