فشار خون بالا، دلایل و درمان آن

فشار خون واژه ای کاملا آشنا برای تمامی افراد میباشد. شاید حتی هر فرد بدون هیچ تخصصی در حوزه ی پزشکی نیز بتواند کمی در این باره صحبت کند. احتمالا دلیل این امر شیوع گسترده ی فشار خون در جامعه است. شاید شما به عنوان فردی مبتلا به فشار خون سالها از این مشکل خود بی خبر بوده اید و در یک چکآپ معمولی یا عود یک بیماری متوجه فشارخون بالا در خود شده اید. از زمان تشخیص مجبور شده اید سبک زندگی خود را تغییر دهید و درک میکنیم که این تغییر ناگهانی کمی برای شما مشکل است. تغییر در رژیم غذایی و فعالیتهای روزانه در ابتدا مشکل به نظر میرسد اما هر چه در راستای حفظ سلامتی باشد امری واجب به حساب میاید و هدف ما کمک به شما در راستای ایجاد این تغییرات مثبت است. ما شما را تنها نمیگذاریم.
احتمالا اولین اقدام تشخیصی پزشک سنجش فشارخون مراجعه کننده است. یکی از نشانه‌های اطمینان از سلامت بیماران اندازه‌گیری فشار خون است؛ فشار خون طبیعی هر انسانی باید ۸۰/ ۱۲۰ باشد یا به عبارت دیگر، فشار بزرگ یا سیستولی ۱۲۰ میلی‌مترجیوه و فشار کوچک یا دیاستولی ۸۰ میلی‌متر جیوه است. البته فشار خون تمامی افراد دقیقا مطابق این ارقام نیست و شاید اختلاف بسیار کمی با میزان ذکر شده داشته باشد. این اختلاف لزوما به معنای بیمار بودن نیست و شاید فیزیولوژی بدن فرد اینگونه است. فشار خون بالایِ کنترل نشده، خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد. فشار خون با میزان خونی که توسط قلب پمپ می شود و مقدار مقاومت ایجاد شده در برابر جریان خون توسط شریان ها تعریف می شود. هرچه میزان خون بیشتری توسط قلب پمپ شود و هرچه شریان ها باریک تر و تنگ تر باشند فشار خون بالاتر خواهد بود. البته منظور از ابتلا به فشار خون همان ابتلا به فشار خون بالا است (چرا که کلا خود فشار خون لازمه ی زنده ماندن است). سن، نژاد، سابقه ی خانوادگی، چاقی یا اضافه وزن، عدم تحرک، استعمال دخانیات، نمک فراوان، مصرف الکل، استرس و یا حتی بارداری همگی از عوامل ابتلا به فشار خون بالا هستند. متاسفانه سبک زندگی ما و تمایل به مصرف نمک باعث شیوع این مشکل در جامعه شده است. از طرف دیگر حذف کامل نمک نیز عوارض خاص خود را دارد. پس چه خوب است که در هر چه تعادل را حفظ کرده و به سلامت خود کمک کنیم. خوشبختانه شرکتهای تجهیرات پزشکی موفق به ساخت و ارائه ی انواع دستگاههای سنجش فشار به بازار شده اند.هدف این شرکتها ارتقا رفاه و سطح سلامت فردی و ایجاد زمینه ی خود مراقبتی در افراد است. با اندازه گیری روزانه ی فشار و مصرف داروهای مربوطه مراقب سلامت خود باشید و تنها در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید. اطمینان میدهیم با رعایت نکات اصولی و تجویز شده توسط متخصصین به راحتی بر این مشکل غلبه میکنید. ما نیز در این راه به شما کمک میکنیم. شاید سابقه ی خانوادگی یا نژاد خارج از اختیار ما باشند اما سایر موارد مرتبط با شیوه ی زندگی را میتوان کنترل کرد.
تصمیم بگیریم که دخانیات را ترک کنیم (حتی با انگیزه ی حفظ سلامت فرزندتان)؛ ورزش را وارد سبک زندگی کم تحرک امروزی کرده و در صورت داشتن اضافه وزن رژیم غذایی مناسب را انتخاب کنیم؛ مشروبات الکلی را ترک کرده و بدن را پاکسازی کنیم؛ مصرف نمک را به حداقل برسانیم و سایر چاشنیها را جایگزین آن کنیم؛ و مهمتر از همه کنترل استرس است. میدانیم که استرس رهاورد زندگی ماشینی است. متاسفانه ما در این مسیر قرار گرفته ایم اما خروج از این مسیر کاملا تحت کنترل و اختیار خودمان است؛ ببینید چه امر مثبتی به شما آرامش داده و استرس را در وجودتان از بین میبرد، پس ساعاتی از روز را به این امر اختصاص دهید. سلامت شما، سلامت جامعه است و سلامت جامعه در گرو سلامت شماست. پس همه با هم به امید یک زندگی سالم به سوی این هدف گام برمیداریم.

 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

ارتباط با تیم فروش و پشتیبانی