فشار خون و روش های اندازه گیری آن
مهمترین نکته در افراد مبتلا به فشار خون بالا اندازه گیری مداوم آن است. بیمار باید علاوه بر مصرف دارو، با دستگاههای مربوطه نیز فشار روزانه ی خود را چک کرده و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کند. فشار روزانه خود را یادداشت کرده و پزشک با مطالعه آن تشخیص میدهد که آیا نیازی به تغییر در روند دارویی مداوا هست یا خیر. با این کار شما سلامت خود را مدیریت میکنید.


بنابراین، در راستای رفاه حال افراد و افزایش سلامت اجتماعی شرکت های تجهیزات پزشکی اقدام به تولید انواع دستگاههای فشار سنج کرده اند. هدف از تولید این دستگاهها کمک به مردم برای افزایش سطح خود مراقبتی است. بنابراین، دستگاههای موجود علاوه بر کاربرد راحت عملکرد قوی دارند. درواقع کاربرد راحت و دقت بالای اندازه گیری توسط فرد غیر متخصص ویژگی اصلی این دستگاهها فشار سنج خانگی است. انواع فشار سنجهای جیوه ای، عقربه ای و دیجیتالی مچی و بازویی در بازار تجهیزات پزشکی موجود است که تنها با مطالعه کاتالوگ و راهنمایی فروشنده ی متخصص میتوان طرز استفاده از آن را یاد گرفت. البته امروزه کاربرد فشار سنجهای دیجیتال متداولتر شده است چرا که کوچک بوده و حمل و نقل راحتتری دارند و مهمتر اینکه فرد بدون نیاز به مهارت ویژه ای راحتتر با آن کار میکند؛ به عبارت دیگر در سریعترین زمان بهترین پاسخ را میدهد. استفاده از فشار سنج مچی شاید راحتتر به نظر برسد اما این باور نیز وجود دارد که فشار سنج بازویی به دلیل سنجش از راه بازو مقدار دقیقتری نشان میدهد.
پنج دقیقه قبل از سنجش فشار خون بدن را در حال استراحت قرار دهید (بی حرکت و بدون استرس). نیم ساعت قبل از اندازه گیری قهوه نخورده و دخانیات مصرف نکنید. از روی آستین فشار خود را اندازه گیری نکنید. حتما در حالت نشسته فشار خود را بگیرید. به علائم روی مانیتور دستگاه توجه کنید. امروزه فشارسنجهای دیجیتال مجهز به تکنولوژی های تشخیصی پیشرفته تری هستند؛ آریتمی را نشان میدهند (برای افراد مبتلا) و در صورت اشتباه در محاسبه پیام خطای اندازه گیری را نشان میدهند. همچنین برخی از این انواع مجهز به سیستم سخنگو هستند (میزان فشار توسط دستگاه اعلام میشود). برخی از دستگاهها قابلیت تغییر زبان نیز دارند. 
در کل، امروزه وجود یک فشار سنج در هر خانه تبدیل به امری واجب شده است چرا که با چک کردن مداوم وضعیت جسمی خود از بروز بیماریهای جانبی جلوگیری میکنید. هدف تنها حفظ سلامتی است.