امروزه با توجه به نیاز کاربر، انواع ویلچر طراحی و به بازار عرضه شده است. کاربران ویلچر با توجه به نیاز و هدف خود سعی در بهترین انتخاب دارند. اما علاوه بر هدف کاربر و ویژگی فیزیکی ویلچر یکسری اصول در رابطه با ساختار فنی نیز وجود دارد که برای رسیدن به بهترین انتخاب باید مد نظر گرفت.این اصول عبارتند از:


چهارچوب: منظور چهارچوب یا فریم، خم شو (تاشو) و ثابت بودن ویلچر است. هرچند ویلچرهای ثابت (تا نمی‌شوند) دیرتر خراب شده و عمر بیشتری دارند اما حمل و نقل و جابه جایی آنها مشکل است. درمقابل، ویلچرهای تاشو هرچند قابلیت جا به جایی دارند اما به علت همین باز و بسته شدن مداوم عمر کمتری کرده و همچنین از لحاظ وزنی سنگینتر هستند.
دستگیره: منظور از دستگیره همان حلقه هایی است که ویلچر را به جلو میرانند. دستگیره های بزرگ تحرک دست بیشتری لازم دارند اما در عوض جلو بردن ویلچر با آنها راحتتر است. دستگیرهای کوچک تحرک دست کمتری دارند و ویلچر را بیشتر به جلو میرانند اما نیروی بیشتری برای چرخاندن میطلبد و درضمن فشار بیشتری را به دست وارد میکند. دستگیره های کوچک عموما در ویلچرهای مربوط به مسابقات استفاده میشوند.
تایر: عموما سه نوع تایر در ساخت ویلچر به کار می‌رود؛ تیوب دار، بدون تیوب و توپر. تایر تیوب دار سبک و کاربردش رایج و متداول است. بدون تیوب سنگین است و در مکانهایی با سطح صاف (سرامیک شده) استفاده میشود. تایرهای بدون تیوب پنچر نمیشوند اما در سطوح ناهموار کاربرد ندارند.
صندلی: یکی از مهمترین اصول هر ویلچر توجه به صندلی و جنس آن است. طبیعتا قسمت نشیمن ویلچر تنها جاییست که بدن کاربر تمام مدت با آن در تماس است بنابراین در طراحی و ساخت آن باید نهایت دقت به کار رود. جنس صندلی را معمولا برزنت، فوم و وینیل در نظر میگیرند. برزنت پارچه ای بسیار مستحکم است که مخصوصا در مورد ویلچرهای مخصوص افراد سنگین وزن انتخاب مناسبی به نظر میرسد. در مورد ویلچرهای حمامی، فوم انتخاب مناسبی است. وینیل نیز در بسیاری از ویلچرها به کار میرود اما باعث گرما و تعریق میشود بنابراین بهتر است از انواع داکرون و نایلون آن استفاده شود چراکه سبکتر است و تعریق کمتری را موجب میشود. به زاویه صندلی نیز باید توجه کرد. اگرچه صندلی با زاویه بیشتر امکان نشستن راحتتر را فراهم میکند اما احتمال ایجاد زخم بستر نیز در آن بیشتر است.
بالشتک: بالشتک نیز در قسمت تکیه گاه ویلچر تعبیه میشود و شامل ابر، ژل و کیسه های هوایی می‍‌‌‌‌شود.بالشتک به حفظ انحنای کمر و جلوگیری از گودی یا خمیدگی کمر کمک میکند. برخی از ویلچرها با پشتی خم شو قابلیت حمل و نقل راحتتری دارند.
پشتی: پشتی نیز درست همچون صندلی (کفی) اهمیت ویژه ای دارد. معمولا جنس پشتی و کفی مانند همدیگر در نظر گرفته شده و در برخی از موارد بسته به کاربرد ویلچر در تعداد لایه ها متفاوت هستند.
زیرپایی: اهمیت زیرپایی در حفظ تعادل، کاهش فشار از مچ و پا و رفع خستگی آن کاملا مشخص میشود. طبیعتا آویزان بودن پا نه تنها خستگی بلکه اختلال گردش خون را نیز به مرور موجب میشود؛ همچنین، تجهیز برخی از ویلچرها به فوت رست(تکیه گاهی برای ساق پا) نیز به بهبود وضعیت قرار گرفتن پا و آسایش بیشتر کاربر منتج میشود.
محل قرارگیری ساعد: شاید به ظاهر مهم نباشد اما محل قرارگیری دست برای برخی از کاربران (مخصوصا فرد دچار ضایعه نخاعی) بسیار مهم است.افرادی که به دلیل ضایعه نخاعی تمام مدت بر روی ویلچر هستند برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر باید مرتب خودشان را جابه جا کنند؛ این جا به جایی با فشار کردن بر همین دسته ی ساعد ممکن است. برای جلوگیری از فشار به مهره های کمر نوع و راحتی محل قرار گیری ساعد بسیار مهم است. دسته قرارگیری ساعد در طرحهای ثابت، جدا شو و یا قابل کوتاه شدن موجود می‌باشد.
ترمز: مهمترین نکته ایمنی هر ویلچر ترمز تعبیه شده در آن است.چک کردن مداوم ترمز و اطمینان از سالم بودن آن بسیار مهم است چراکه در غیر این صورت منجر به رخ دادن حوادث ناگواری برای کاربر میشود. برخی از ویلچرها مجهز به ترمز بر روی دسته و برخی علاوه بر دسته بر روی چرخ نیز ترمز دارند. همچنین برخی از ترمزها قابلیت تنظیم درجه نیز دارند.
چرخ ضد واژگونی: همچنین جهت حفظ تعادل ویلچر و جلوگیری از واژگون شدن آن در برخی از ویلچرها چرخهای کوچکی به عقب ویلچر وصل شده است.
در هر صورت بسته به نیاز خود سعی کنید تمام نکات و ویژگی های یک ویلچر خوب را در نظر گرفته و بهترین انتخاب را داشته باشید