افراد مبتلا به فشار خون باید همواره مراقب رژیم غذایی خود باشند. همانطور که میدانیم نمک یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده ی فشار خون است. بنابراین، در تمامی تجویزات پزشکی قطع یا به حداقل رساندن مصرف نمک حتما توصیه میشود. محدود کردن مصرف نمک آثار مفیدی برای بدن دارد از جمله: بهبود فشار خون،کم کردن دفع پتاسیم ناشی از مصرف داروهای مدر ، برگشت هیپرتروفی (افزایش ضخامت) دیواره قلب ،کاهش دفع پروتئین از ادرار،کاهش دفع کلسیم از ادرار،کاهش شیوع سرطان معده ،کاهش شیوع سکته ی مغزی ،کاهش شیوع آسم و کاهش شیوع آب مروارید.


مصرف اغذیه حاوی پتاسیم و کلسیم نیز در کاهش فشار خون تاثیر چشمگیری دارند. پتاسیم و کلسیم را از طریق مصرف موادی از این جمله میتوان دریافت کرد: موز، زردآلو، انجیر، هلو، مرکبات (که از نظر پتاسیم کاملاً غنی هستند)، گریپ فروت، انگور و آلو (میوه‌هایی سرشار از پتاسیم)، سیب‌زمینی، سیر، براکلی، کدو سبز، قارچ و گوجه‌فرنگی و همچین سبزی‌ها سرشار از پتاسیم.
حبوبات نیز منبع خوبی برای دریافت پتاسیم و کلسیم و در نتیجه کاهش فشار خون هستند. میوه ها و سبزی ها سدیم کمی داشته و باید به وفور مصرف شوند. طبق تحقیقات انجام شده شیوع فشار خون در افراد گیاه خوار کمتراست که شاید علت آن مصرف مناسب اغذیه گیاهی میباشد.
مرکبات، توت‌ها و سبزی‌های دارای برگ سبز، ‌همگی منابع خوب ویتامین ث هستند . انواع گوشت و مرغ طبخ شده بدون نمک نیز به افراد مبتلا به پرفشاری توصیه می‌شود. سبزیهای معطر، ادویه‌ها و میوه‌ها منبع مناسبی برای طعم دار کردن گوشت هستند. به عنوان مثال مرزنگوش و مریم گلی برای گوشت گوسفند، شوید و ترخون برای مرغ و در مورد جگر نیز از پرتقال می‌توان استفاده کرد.
ماهی تازه، ‌منجمد یا کنسروشده بدون آب نمک نیز بسیار موثر هستند. می‌توان ماهی را با برگ‌بو، شوید، فلفل قرمز و سیاه، ادویه‌ها، مرکبات، سس‌های خانگی بدون نمک و سایر سبزی‌ها مزه دار و طبخ کرده. همچنین، مصرف ماهی‌های حاوی اسیدهای چرب مفید از قبیل قباد، حلوا و غزل آلا چندین بار در هفته توصیه می‌شود.
انواع سبزی‌های ریشه‌ای مانند سیب‌زمینی، انواع رشته ها، برنج، ماکارونی و حلیم‌ بدون نمک و همچنین مواد نشاسته‌ای (که دارای سدیم کمی هستند) را می‌توان به عنوان وعده غذایی مطمئن مصرف کرد. دانه کنجد و سبزی‌های برگ سبز، منابع کم سدیم و تامین کننده کلسیم هستند. سیر نیز به کاهش فشارخون کمک می‌کند ( مصرف سیر 2/7 گرم روزانه و برخی داروهای گیاهی).
افزایش مصرف فیبر در رژیم غذایی نیز باید حتما در دستور العمل غذایی فرد مبتلا به فشار خون قرار گیرد (سبزی ها و میوه ها حدود ۴۰۰ گرم روزانه).

مهمتر از همه توجه به میزان چربی دریافتی است چرا که چربی نقش مهمی در بروز فشار خون دارد بنابراین، کاهش مصرف چربی (به ویژه چربیهای اشباع شده  یا همان جامد) و در صورت لزوم به مصرف چربی، استفاده از چربیهای اشباع نشده (مثلاً روغن زیتون که به علت دارا بودن چربی غیر اشباع، فشار خون را کاهش می دهد) و یا کاهش چربی های خون با تجویز دارو همگی از اصول پایین آوردن فشار خون هستند.

مصرف روغن ماهی و اسیدهای چرب غیراشباع ( که از خواص ماهی های آزاد است) شدیدا توصیه میشود (ماهی منبع غنی امگا 3 است).
با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب به حفظ سلامت خود کمک کنیم.