فشار خون بالای ناشی از بارداری یا پره اکلامپسی تنها در دوران بارداری رخ می‌دهد. در این اختلال، فشار خون سیستولیک (یا همان فشار ماکزیمم) به بیش از 140 میلی متر جیوه می‌رسد یا 30 میلی متر جیوه بیشتر از فشار خون اولیه می‌شود. فشار خون دیاستولیک (یا همان فشار مینیمم) به بیش از 90 می‌رسد یا 15 میلی متر جیوه بیش از فشار دیاستولیک اولیه می‌شود. فشار خون بارداری معمولا بعد از نیمه حاملگی رخ میدهد و پروتئین از طریق ادرار دفع میشود. فشار خون بالا در دوران بارداری، سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازد.
5-8 درصد خانم‌ها در طول بارداری فشارشان بالا می‌رود که به این حالت، فشار خون حاملگی می‌گویند.


به طور معمول 5 درصد زنان قبل از بارداری فشار خون بالا دارند اما خیلی از آنها از این مشکل خود مطلع نیستند. تشخیص فشار خون بالا در مراحل اولیه بارداری مشکل‌تر هم می‌شود چرا که در کل فشار خون در اوایل حاملگی پایین است. با اینکه فشار خون بالای حاملگی معمولاً بعد از وضع حمل از بین می‌رود اما ممکن است خطر فشار خون بالای مزمن را در آینده افزایش دهد. خانم‌هایی که در دوران بارداری فشار خون بالایی دارند، اگر در ادرار خود پروتئین دفع کنند، دچار وضعیت خطرناکی به نام پره اکلامپسی می‌شوند. در مجموع حدود 10 درصد زنان حامله در دنیا دچار پره اکلامپسی می‌شوند.
اگر باردار بوده و عوارضی از جمله سر درد شدید، تاری دید و شکم درد را در خود مشاهده میکنید به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت تشخیص فشار خون بالا، خون و ادرار مور بررسی قرار میگیرد.
خوشبختانه اغلب خانمهای دچار فشار خون بارداری فرزندی سالم به دنیا میاورند. اما این امر مستلزم تشخیص به موقع و انجام اصول مراقبتی است. درغیر اینصورت فشار خون باردرای (پره اکلامپسی) می‌تواند به ارگان‌های حیاتی مثل مغز، کبد و کلیه‌ها آسیب جدی وارد کند و اگر درمان نشود، موجب کما و مرگ مغزی مادر و جنین خواهد شد. تنها راه درمان زایمان است. پس از زایمان بدن در عرض چند روز فشار خون طبیعی خود را باز می یابد.
به خاطر کودکتان مراقب خود بوده، عوارض ناشی از فشار خون بارداری را جدی بگیرید و حتما درمان به موقع را انجام دهید.