عصا انواع مختلفی داشته که بر حسب هدف و نوع نیاز می توان بهترین انتخاب را داشت. در قدیم عصا همچون لباس جنبه ی حفظ ظاهر داشته و جز پوشش معقول محسوب میشده که البته امروزه این کاربرد عصا تقریبا منسوخ شده و درست همچون واکر یا ویلچر جز وسایل کمک حرکتی به حساب می آید که غالبا جهت کمک به حفظ تعادل در فرد آسیب دیده استفاده می شود.


افرادی که درد و ضعف در یک یا هر دو پا داشته عصا را به عنوان وسیله ی کمک حرکتی در دست گرفته و هنگام راه رفتن سعی در حفظ تعادل خود می کنند.در چنین مواردی یک عصای تک پایه معمولی کافی بوده و به کاربر تا حد بسیار زیادی کمک می کند؛ مانند افرادی که زانو درد، آرتروز یا دردهای لگنی دارند.
افرادی که دچار شکستگی در اندام تحتانی شده یا بنا به دلایلی تحت عمل همان نواحی تحتانی قرار گرفته اند از عصا آرنجی (البو کراچ) یا عصا زیر بغل استفاده میکند که معمولا به صورت جفت موجود است.
در هر صورت استفاده از عصا روش خاص خود را دارد که در صورت رعایت نکردن آن نه تنها به کاربر کمکی نمیکند بلکه مشکلات و دردهای دیگری را نیز باعث می شود (درد مچ یا آرنج). عصا را همیشه در دستی بگیرید که طرف پای سالم است. نوک عصا باید کمی جلوتر و خارج پای سالم قرار بگیرد.هنگام راه رفتن با عصا سعی کنید قدم های کوتاه تر بردارید و مراقب شکاف و حفره های روی زمین باشید. در مورد عصا زیر بغل هنگام راه رفتن باید وزن خود را بر روی دسته بیندازید (پدهای پایینی) چرا که انداختن بدن بر روی پدهای زیر بغل موجب فشار بر اعصاب آن نواحی شده که عوارض خاص خود را دارد.
یکسری نکات استاندارد در ساختار عصا وجود دارد که هنگام خرید باید در نظر گرفته شوند. جنس عصا بسیار مهم است؛ اکثر عصاها از جنس آلومینیوم بوده که باید در مقابل زنگ ضدگی ایمن باشند. وجود لاستیک ته پاشنه نیز حائز اهمیت است چرا که مانع از لیز خوردن ناگهانی عصا شده و به حفظ تعادل کمک می کند. در مورد عصاهای دستی بهتر است سر عصا دسته لردی باشد. هر چند دسته ی لردی جنبه ی زیبایی دارد اما در دست گرفتن و حمل و نقل راحتتر عصا را نیز موجب می شود. حتی برخی از عصاها بندی نیز زیر دسته تعبیه کرده اند که میتوان آن را دور مچ انداخت و به کنترل عصا کمک کرد.
در مورد عصا زیر بغل و آرنجی قابلیت تنظیم ارتفاع بسیار مهم است؛ در نتیجه میتوان عصا را مطابق قد کاربر تنظیم و به استفاده ی بی دغدغه ی آن کمک کرد. عصا زیر بغل باید هم در قسمت زیر بغل و هم در قسمت جا دستی پد نرم داشته باشد تا موجب ناراحتی و درد در ناحیه دست و مچ نشود.
در هر صورت هنگام خرید هدف خود را در نظر گرفته و سعی در بهترین انتخاب داشته باشید.