انحراف شست یا قوز شست یا هالوکس والگوس همگی به معنای کج شدن انگشت شست پا و بیرون زدگی استخوان کنار آن است.هالوکس به معنی شست و والگوس به معنی انحراف می باشد.کجی شست جز مشکلات شایعه ارتوپدی است که طی آن انگشت شست پا از فرم طبیعی خود خارج شده و به سمت دیگر انگشتان متمایل می شود؛ در این صورت استخوان کنار انگشت نیز بیرون زده و باعث بروز درد یا دیگر مشکلات ارتوپدی میشود.


چند عامل محدود باعث بروز این مشکل می شود که اجتناب از آنها در درمان این مشکل بسیار تاثیر گذار است؛ کجی شست ممکن است زمینه ی ارثی و خانوادگی داشته باشد که در این صورت کنترل ماجرا تا حدی از دست فرد خارج شده و باید به روش های درمانی روی بیاورد. در غیر این صورت عوامل محیطی منجر به بروز این مشکل می شوند که مهم ترین آن پوشیدن کفش نامناسب است؛ کفش های جلو باریک، پاشنه بلند یا تنگ همگی از عوامل بروز انحراف شست هستند. متاسفانه از آنجا که خانم ها بیشتر در گروه استفاده کنندگان از این نوع کفش ها قرار دارند بنابراین این عارضه بیشتر گریبان گیر خانم ها می شود. کفش های پنجه باریک به علت تنگ بودن قسمت نوک امکان حرکت آزادانه را از انگشتان سلب کرده و شست را به سوی انگشت دوم متمایل می کند؛ در نتیجه، به مرور انگشت شست بر روی انگشت دوم قرار گرفته و یا به زیر آن می رود و محل اصلی خود را از دست می دهد؛ کفش های پاشنه بلند و تنگ نیز مشابه همین حالت را باعث می شوند. انحراف شست نه تنها باعث خارج شدن شست از جای طبیعی خود شده بلکه بر اثر ایجاد سایش بین انگشتان باعث بروز میخچه و همچنین فشار به مفاصل انگشتان نیز می شود. مفصل انگشتان بر اثر این فشار به تدریج دچار مشکل شده و دردناک می شوند. راه رفتن برای فرد مبتلا سخت و دردناک شده و حتی انگشت دوم نیز به سمت انگشت وسط متمایل می شود.
برخی از موارد سخت نیاز به عمل جراحی جهت درمان دارند اما اغلب موارد بدون نیاز به عمل درمان می شوند. اگر انحراف شست درد نداشته باشد درمان آن نیازی به عمل ندارد و با استفاده از تجهیزات ارتوپدی و پوشیدن کفش مناسب به مرور درمان می شود.امروزه انواع تجهیزات پزشکی ارتوپدی جهت کمک به این عارضه تولید می شود که اغلب با نام جدا کننده انگشتان پا یا بین انگشتی یا هالوکس والگوس شناخته می شوند. این وسایل هر چند انواع گوناگون دارند اما هدف همگی آنها صاف نگه داشتن و برگرداندن شست به جای طبیعی خودش است. با انتخاب کفش استاندارد و مناسب از بروز انحراف شست جلوگیری کرده و در صورت رخ دادن این عارضه درمان آن را جدی بگیریم.