قدمت اسپیینینگ یا دوچرخه ثابت به سال 1980 برمیگردد که توسط یک مربی ورزشی به نام جاناتان ابداع و پایه گذاری شد.دوچرخه سواران حرفه ای به منظور حفظ آمادگی عضلانی خود این رشته را بسیار موثر دانسته و دنبال میکنند.اسپینینگ حرفه ای همراه با مربی و به صورت گروهی انجام میگیرد.

 

اسپینینگ یا دوچرخه ثابت یکی از بهترین روش‌ها جهت بالا بردن سوخت و ساز بدن و در نتیجه افزایش کالری سوزی، کاهش وزن و کمک به حفظ تناسب اندام است. دوچرخه ثابت در تقویت عضلات و شکل دهی به آنها (مخصوصا عضلات پا) بسیار مهم و تاثیرگذار است. اسپینینگ جز ورزش های هوازی به حساب میاید و در بهبود عملکرد قلب و عروق بسیار موثر است؛ پاها را قوی کرده و چربی سوزی موضعی انجام میدهد به طوریکه به طور متوسط موجب سوزاندن 500 کالری میشود. البته در بیشتر موارد اسپینینگ به تنهایی توصیه نمیشود بلکه در کنار آن، پیاده روی تند و یا آهسته دویدن نیز تجویز میشود. این ورزش باعث تقویت عضلات چهار سر ران، لگن و ساق میشود و در عین حال جهت اندام فوقانی، عضلات سینه و شانه دوچرخه ثابت دستی نیز بسیار مفید است. در صورتیکه تمرینات را اصولی و به موقع انجام دهید تنها پس از سه جلسه کاهش وزن را در خود احساس کرده و متوجه فرم دهی عضلات پا، مخصوصا ران، می‌شوید. اسپینینگ نه تنها عضلات پا، بلکه عضلات شکم را نیز درگیر کرده و تاثیر چشمگیری بر این ناحیه از بدن دارد. از آنجا که دوچرخه در جای خود ثابت است هنگام تمرین می‌توانید به راحتی فرم بدن را عوض کرده، خم یا صاف شوید که همین تکنیک باعث درگیری عضلات شکم میشود. البته لازم به ذکر است که شاید چربی سوزی و فرم گیری عضلات شکم مانند عضلات پا سریع رخ ندهد اما به مرور شاهد تغییرات این ناحیه نیز خواهید بود.
اسپینینگ امنیت بالایی نیز برای کاربر دارد؛ در برخی از وسایل ورزشی از جمله تردمیل احتمال آسیب به پا و زانو وجود دارد اما اسپینینگ شما را درحالت نشسته به حداکثر فعالیت مجبور کرده و این فشار را از روی پا و زان برمیدارد.بنابراین در صورت ابتلا به بیماری ورم مفاصل استفاده از اسپینینگ گزینه ی مناسبی به نظر میرسد.
اسپینینگ نه تنها به جسم بلکه به تقویت روحی نیز کمک میکند؛ به این صورت که ورزشکار در حالت نشسته ابتدا ریتم رکاب زدن و حرکت بدنی خود را تنظیم میکند سپس بعد از مدتی این ریتم به صورت خودکار ادامه پیدا میکند و ورزشکار به راحتی با چشمان بسته ذهن خود را رها کرده و به مرور لحظات خوش پرداخته و یا حتی امکان تجسم لحظاتی زیبا و خوشایند آینده را نیز دارد.